Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

V Jarmark Produktu Lokalnego za nami...

W dniach 21-22 września 2013 r. Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa już po raz piąty zorganizowała na malowniczym Rynku w Oleśnicy Jarmark Produktu Lokalnego pn. Skarby Dobrej Widawy. Nasza impreza towarzyszyła odbywającym się w tym czasie w Oleśnicy Dniom Europy – organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury I Sportu w Oleśnicy oraz Święcie miodu i wina, którego organizatorem jest Powiatowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Oleśnicy. Jarmark wzbogacony został również występami zespołów folkorystycznych w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, organizwanego przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica.

Przez dwa dni swoje wyroby prezentowali wystawcy z terenu Doliny Dobrej i Widawy jak również przedstawiciele miast partnerskich Oleśnicy, którzy przybyli z czeskiego Chrudimia oraz francuskiego Jaunay-Clan. Zaoferowali oni typowe regionalne produkty, czyli wyśmienite domowe miody
i wina. Przez cały weekend Rynek był dla wszystkich Oleśniczan i przybyłych gości miejscem spotkań, odkrywania lokalnych atrakcji regionu, pokazów rzemiosła, degustacji i zakupu regionalnych smakołyków oraz zabawy przy dźwiękach skocznej ludowej muzyki. Wszyscy odwiedzający Jarmark mogli zakupić min.: ręcznie robione produkty z ceramiki, wikliny, wyroby z metaloplastyki, biżuterię, obrazy oraz lokalne wyroby kulinarne.

O oprawę muzyczną w trakcie imprezy zadbały gminne kapele folklorystyczne min. „Smyki“, „Sąsiadeczki”, „Leszczynki”, „Zbytowianki”, „Gieni Dudki”, „Boguszyczanie”, „Wilkowianie” i wiele innych. W pierwszym dniu Jarmarku bity jest rokrocznie rekord lepienia pierogów. W tym roku międzynarodowa grupa złożona z pięciu pań z Polski i pięciu Francuzek ulepiła ich aż 1332! Uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

Ciekawą atrakcją drugiego dnia Jarmarku był występ rycerzy i dam dworu ze Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Bierutowskiej im. Romka Kazimierskiego, którzy jak zawsze zgromadzili na oleśnickim Rynku tłumy widzów, a pokaz turnieju rycerskiego został nagradzony gromkimi brawami.

W tym roku dzieci i dorośli mogli wziąć udział w otwartych warsztatach: ceramicznym, plecenia z wikliny i tworzenia kwiatów z papierowych serwetek. W trakcie Jarmarku zostały wręczone nagrody za najciekawsze stoiska. Tym razem pierwsze miejsce zajęli państwo Aleksandra i Wojciech Szturowie z Radzowic – stoisko z wikliną, druga nagroda przypadła państwu Beacie
i Romanowi Szynolom z Pasikurowic – wyroby z ceramiki, a na trzecim miejscu znalazł się pan Marek Bartoszewicz z Kiełczowa – kowalstwo, metaloplastyka.

Jarmark co roku przyciąga co raz więcej zwiedzających doceniających walory produktu lokalnego. To wydarzenie jest efektem zaangażowania całego zespołu Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa, który działając we współpracy z wieloma środowiskami i instytucjami, pracuje na rzecz promocji kultury i lokalnych produktów celem wspierania naszego pięknego regionu.